Düş Kapanı (Dreamcatcher) Derin Anlamları

Dus Kapani Ana Resim 2

Korkulan Rüyalarımızdan Korunmak: Düş Kapanı

Hepimiz özellikle bu dönemde sıkıntılı ve stresli bir dönemden geçiyoruz. Öyle ki bazılarımız rüyalarında bu stres ve korkunun yansımasını görmekte. Kadın erkek fark etmez hepimiz için rüyalarda birinin gidişini veya öldüğünü görmek kolay değildir. Ya da en korktuğumuz şey ile bir de rüyalarımızda savaşmak hiç kolay değildir. Kötü düşünceleri uzaklaştırıp iyi düşüncelerle dolmayı sağlayan bir Kızılderili inanışı der ki “Bunun çözümü: Düş kapanı”.

Sun Kapanı veya sıkla Düş Kapanı olarak adlandırılan bu nesnenin en bilinen adı “Dreamcatcher”. Kızılderililerin en çok kullandıkları ve değer verdikleri aksesuarların başında gelmektedir. Başucu duvarına asıldığında faydası olduğunu düşünenler ve de iyi bir uyku çekmek isteyenlerin tercihi durumunda. Derler ki bu inanışa göre düş kapanı uyku esnasında kâbuslardan korumaktadır ve özellikle yeni doğan bebeklerin başucuna asılarak onlara kötü ruhlara karşı koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır.

Günümüzde bakıldığında da düş kapanı filmler ve dizilerde de kullanılan bir obje ve oldukça popüler. Harry Potter ve Alacakaranlık gibi dünyayı kasıp kavuran filmlerde de kötü ruhlardan korunmak üzerine kullanılmıştır. Bu filmlerin hayranlarından biriyseniz ve dikkatli bir yapınız varsa benim gibi bunu sizde fark etmişsinizdir. Ayrıca bugün birçok takı, ev dekorasyonu ve dövme gibi çok geniş bir alanda kullanımı da mevcuttur. Popüler olan bu ürünün ne olduğuna, faydalarına ve nasıl yapıldığına?

Dus Kapani Yan resim 1

Düş Kapanı (Dreamcatcher) Aslında Nedir?

Sun Kapanı veya sıkla Düş Kapanı olarak adlandırılan bu nesnenin en bilinen adının “Dreamcatcher” olduğunu söylemiştik. Bununla beraber kült yapılarda da kullanılan bu popüler nesnenin bir diğer bilinen adları ise “Rüya yakalayan” veya “rüya avcısı” olarak da bilinmektedir. Dreamcatcher, insanları kötü düşüncelerinden uzaklaştırarak, onların iyi düşünceler ile dolmasını sağlayan önemli bir Kızılderili inanışıdır. Genellikle söğüt ağacından yapılmaktadır ve çember simgesinin aslında hayatı sembol ettiği söylenmektedir. Çevresine eklenen tüylerin ise iyi yolun olduğu ve bunun mutlaka bulunacağına dair inancın devam etmesi gerektiğini göstermektedir.

Kızılderili inancına göre Dreamcatcher kutsal ruhların güçlerini taşımaktadırlar ve bu nedenle de uyku esnasında kişilere kötü ruhları gelmesini engellemektedir.  Eğer uyumadan önce uyuyacağınız yerin üzerine düş kapanınızı asarsanız, sizi kutsal ruhlar koruyacaktır. Bu sayede kısa sürede siz de etkisini göstereceksiniz. Tasarım içerisinde yer alan ağ inanış olarak içerisine kötü rüyaları yakalamaktadır. Diğer adlarından birinin de “Rüya yakalayan” olmasının temel nedenlerinden biri de bu tasarımıdır. Çalışma prensibi ise şöyledir: Ağ üzerindeki yolda ilerleyecek olan kötü rüyalar ağa takılarak kişinin rüyalarına ulaşmayacak, ağ onu günün ilk ışıklarına kadar hapsedecektir. Güneş ışıklarının görünmesi ile birlikte de ağ üzerinde hapsolan kötü düşler yok olacaktır. İyi rüyalarınız ise düş kapanından geçerek düşlerinize katılmaktadır. Böylece sizler güzel bir uykunun ardından güne mutlu, huzurlu ve dingin başlamış olacaksınız.

Kızılderililer için yeni doğanların büyük bir önemi vardır. Savunmasız olduklarını düşündüklerinden inancın temelinde özellikle yeni doğan bebeklerin kötü düşler çok etkilendiklerini düşünmektedirler. Bu nedenle özellikle yeni doğaların başucuna düş kapanları asmak onların geleneklerinden biri sayılmaktadır. Böylelikle hayata yeni adım atmış olan bebek, kötü düşlerin esiri olmayacak ve kötü ruhlardan korunduğu için iyi uyuyacaktır.

Düş kapanı hakkında söylenenler ne kadar gerçektir kim bilir? Aranızda bu nesne ve düşüncenin bir batıl inanç olduğunu düşünen okurlarımız olacaktır. Ama öyle bile olsa şeklinin güzelliği bile buğun bile bu nesneyi takılarında, evlerinde veya dövme olarak kullanmakta. Belki bazı şeyler biz inanırsak bizi koruyordur? Kim bilir? Tek bildiğimiz böyle bir efsanenin var olduğu ve insanların günümüzde bile hala buna inandığı…

Dus Kapani Yan resim 2

Dreamcatcher Efsanesi 

Bunun bir Kızılderili inancı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu efsaneye göre; İktomi (bilge) örümceğe dönüşmüş ve bir ruhani liderin rüyasına girmiştir. Onun söğüt ağacından yapılmış olan çemberini almış ve onun üzerine bir ağ örmüştür. Bunu yaparken de yaşanılan dünyada iyi ve kötü şeylerin var olduğunu ve bu iki kavramın her zaman bir arada bulunduğunu söylemiştir. Bilge bu düş kapanının arzu ve istekleri tutacağını, kötü düşünceleri ise kovacağın sözlerine eklemiş.

Eğer, çember sekiz noktada buluşuyor ise halka örümceği ifade etmektedir. Bununla birlikte çevresine eklenen tüyler ise iyi yolun bulunacağını göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni ise ilk yayan kişinin rüyasında öyle görmüş olmasıdır.

Düş Kapanı Kullanımı 

“Kabuslarıma artık katlanamıyorum”, “Gece uykularım yarıda kesiliyor”, “Artık kan ter içinde uyanmak istemiyorum” diye kötü rüyalardan şikayet edenlerden biri iseniz aradığınız ürün: Dreamcatcher veya diğer bir adı ile Düş kapanı!. “Düş kapanı” veya “Rüya Yakalan” olarak da bildiğimiz bu nesnenin kullanımı oldukça kolaydır. Yapılacak tek iş bir adet Düş Kapanı satın almak ve uyuyacağınız yatağın yanı başında olacak bir biçimde duvara onu asmak.

Günümüzde o kadar farklı tasarımlar bulunmakta ki artık sadece ihtiyaç duyanlar değil, “Şekli çok hoşuma gidiyor” diyenlerde bu ürünü kullanmaktadır.  Mesela odanız da hoş bir dekor veya teninizde hoş bir aksesuar veya bir dövme.

Birçok malzeme ile yapılabilmektedir. Fakat genelde yapımında kullanılan söğüt ağacından yapılma bir çember kullanılmaktadır. Size daha öncede söylediğimiz gibi bu çember hayatı temsil etmektedir. Ürünü araştırdığımızda genelde tek bir çembere rastlasak da aslında düş kapanı bir büyük çember ve yanında küçük çemberlerden oluşmaktadır. Üzerinde bulunan her bir çemberin ve nesnenin ayrı birer anlamı vardır. Küçük çemberler yeni doğanlığı ifade etmektedir. Kısacası dünyadaki birçok tehlikeye karşı aynı bir bebek gibi savunmamız olduğumuz göstermektedir. Diğer çemberler ise sırası ile yetişkinlik, yaşlılık dönemlerini ve hayatın kendisini ifade etmektedir.

Eğer, çember sekiz noktada buluşuyor ise halkanın örümceği ifade ettiğini sizler ile paylaşmıştık. Düş kapanlarında örümcek sembolü oldukça önemlidir. Diğer bir önemli kavram ise Çemberin etrafındaki tüylerdir. Tüyler, iyilik yolunun bulunmasını ifade etmektedir. Bununla beraber, kişilerin dertlerinden sıyrılarak rüyalarında tüy kadar hafif olmasını da ifade ettiği söylenmektedir

Sonuçta Düş Kapanları faydaları ile öne çıkan bir nesnedir ve çoğu insana göre rahat bir uyku için gerekli önemli, aynı zamanda da özel bir anahtardır. İster bebek, ister çocuk isterseniz de yetişkin olun hiç fark etmez, eminim ki hepinizi kendine hayran bırakacak olan bir Düş Kapanı vardır.  Bu özel ürünü ister uykularınız için isterseniz de aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Düş Kapanını Evde Yapmak Mümkün mü?

Kendi Düş Kapanınızı kendiniz mi yapmak istiyorsunuz? Elbette bunu kendiniz yapabilirsiniz. Sizin için gerekli malzemeler çember için bir tel veya bakır kablo, ince yün bir ip, boncuklar ve tüyler. Bu kadar basit. Yapımı içinse bir video izlemenizde fayda var. Bizden söylemesi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir