Çocuklar ve Yetişkinler İçin Gümüş Çatal Bıçak Kullanımı ve Faydaları

Yan Resim 1

ÇOCUKLAR VE YETİŞKİNLER İÇİN GÜMÜŞ ÇATAL-BIÇAK KULLANIMININ FAYDALARI

Dünya gelişmeye devam ediyor ve her yeni bir gün yeni bir şey öğrenerek hayatımıza devam ediyoruz. Yaşadığımız her çağa insanlık olarak bir isim takıyoruz ve onun bitmesi ile yeni çağa adapte olmaya çalışıyoruz. Günümüz insanları şuan içinde bulunduğumuz çağı bilgi veya teknoloji çağı olarak adlandırmayı seviyor. Bu isimler yanlış değil. Şuan içinde bulunduğumuz günde bilgi öyle her yerde ki, ona ulaşmak için elimizi telefonumuza atıp birkaç kelime yazmamıza bakar. Önemli olan bilgiliyi doğru ve faydalı bir şekilde kullanmak. Biz bugün sizler ile bu faydalı bilgilerden sadece birini paylaşacağız “Biz yetişkinler ve çocuklar için gümüş çatal bıçak kullanımının neden faydalı “. Bu konu hakkında sizi bilgilendirmeden önce, gelin hep beraber “Gümüş Nedir?” konusuna göz atalım.

Gümüş Nedir?

Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolay olduğunu söylemiştik. Teknoloji ve bilgiyi doğru kullandığımızda bize faydası büyük. Eğer bizler iyi bir amaç uğruna araştırma yaparsak, hastalık ve savaş gibi birçok şeyin üstesinden gelebiliriz. Tabi açık ve saf bir şekilde bulunan bilgi, insanlık ile de paylaşılması da önemlidir. Fakat; Modern teknoloji çağı dediğimiz bu dönem de ne yazık ki insanlar bu bilgiyi doğru kullanamamakta ve fayda sağlayamamaktadır. Bu bilgilerden bir tanesi de “Gümüş” tür. Biz insanlara açık bir şekilde açıklanıp, faydaları aktarılmayan bir elementtir gümüş. Gümüşün insanlığı ileri taşıyacak bir çok önemli faydası olduğu tarih boyu da bilinmektedir. Oysa biz onu sadece bir element olduğunu, takılarda, ev eşyalarında veya çatal bıçak takımlarının vazgeçilmezi olduğunu biliriz. Bu bilgileri bileriz de neden gümüş kullanıldığını bilemeyiz, faydaları hakkındaki bilgilerden ise çok uzağız. Tarih boyu gümüş var diye paylaşmıştık sizlerde. Gümüş vücudumuzdaki biriken kötü enerjiyi atarak vücudun rahatlamasını sağlar. M.Ö 3100 yıllarında Mısırlılar, M.Ö 2500 yıllarına geldiğimiz de ise Çin’liler ve Pers’ler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda gümüşün ışığı iyi derecede yansıttığı da belirtilmektedir. Şuan bulunduğumuz çağa kıyasla, o dönemde yaşayan insanlar daha geriden takip etseler de bizi, o dönemin insanları özellikle sağlık alanında gümüşü kullanmayı tercih ediyorlardı.

Tarih Boyu Gümüş

Gümüşün faydalarının saymakla bitmez. Çok eski zamanlardan günümüze kadar gümüşün birçok alanda kullanıldığını ve de insanlık için büyük faydalar sağladığını bilmekteyiz. Birçok medeniyet (Mısır, Roma, Grek, Pers, Çin, vb.) özellikle sağlık alanında gümüşü kullanmışlardır. Gümüşün antibaktriyel bir özelliğe sahip olması, onun tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Bizler tarihi inceleyip, bize sunduğu verilere baktığımızda; Gümüş kullanımının faydaları Jül Sezar dönemine kadar gittiğini görmekteyiz. Roma’da yaşayan insanlar gümüşü; yanık, kesik ve yaraları tedavi etmek için kullanırmışlardır. Ayrıca aynı dönemdeki insanlar gümüş kapların suyu temiz tuttuklarının bilincine sahiptiler. Bu nedenle sadece savaşa gümüş kap ile su taşıyan askerlerin gitmesine müsaade edilirdi. Sadece Roma’ da bulunan insanlar değildi gümüşü sağlık alanında kullananlar, onlara ek olarak 14. yüzyılın Avrupası’na da göz gezdirdiğimizde gümüşü sağlık için kullanan bir topluluk hemen ilgimizi çeker: Çingeneler! Bilindiği gibi 14’üncü yüzyılda Avrupa’yı bir hastalık kırıp geçirmiş ve merkez nüfusunda yüzde 25’inin ölmesine neden olmuştu: Veba! Bu felaketten sadece çingeneler etkilenmemişlerdi. Çünkü onlar, tedavi amacıyla gümüşü açık bir damardan vücuda vermenin bir yolunu bulmuşlardı: Gümüşü küçük partiküllere ayırmak! Kan dolaşımı sayesinde bu partiküller tüm vücuda yayılarak, virüs ve bakterilerin yok olmasına neden oluyordu. Fakat gümüşün gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda da bu çingenelerin bir çoğu, aşırı gümüş tüketimi sonucunda morarma ile sonuçlanan ve tehlikeli olan “argyria hastası” olmuşlardı. 1900’lü yılların başına geldiğimizde Dr Henry Crookes, gümüşü birçok hastalığı tedavi etmek amacı ile kullanmıştır. Yaptığını bilimsel araştırmalar sonucunda: “Bilinen hiçbir mikrobun kolloid gümüşe 6 dakikadan daha fazla dayanamayacağını” söylemiştir. Dr J.Mark Hovel, British Medical Journal’de kolloid gümüşün virüslerin kontrolünde özellikle etkili olduğunu söyleyerek insanlığa katkı sağlamışlardır.

Ana ResimNeden Tahtından Oldu ?

İkinci Dünya Savaşı zamanlarında ise yeni bir çağ başladı ve gümüş popülerliğini maalesef ki kaybetti. Onu tahtından iten olgu ise penisilin keşfi oldu. Penisilin keşfedildi ve sentetik olarak üretilmeye başlandı. Bu buluşun patentini almak oldukça kolaydı. Çünkü doğada var olan elementler patentlenemezlerdi. Böylelikle doğru kullanıldığında büyük bir fayda sağlayan gümüş eski popülerliğini kaybetmişti.

“Ağzında Gümüş Kaşıkla Doğmak” Deyimi

Gümüşün Faydalarının oldukça fazla olduğundan sizlere bahsetmiştik. Gelin tekrar göz gezdirelim; – antibiyotik özelliğinin bulunması nedeniyle bakteriyel enfeksiyon, yanık, yara, kronik ülserde kullanılması konusunda faydası çoktur. Size söyle söyleyelim ki; tarihte ilk gümüş metal yaprağı bir sargı bezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. – Kolay reaksiyona giren gümüş, vücuttaki zehri hemen belli etmektedir. Bu nedenle tarihte zehirlenmekten korkan devlet adamları, genellikle gümüşten yapılmış olan çatal, bıçak, tabak ve bardak gibi eşyaları kullanmayı tercih etmişlerdir. – 450 tür bakterinin DNA’sını bozarak yok edebilen tek elementtir. -Yüzde 95’den daha fazla oranda kızılötesi yansıtma sahip olan gümüş, bu özelliği sayesinde radyasyona karşı etkilidir. – Vücutta bulunan sağlıklı hücrelerin hızlıca bölünerek çoğalmasını sağlayarak, bir çok hastalığın bile günümüzde halen yayılmasını engellemektedir. “Ağzında gümüş kaşıkla doğmak” deyimi ile hepimiz hayatımızda bir kez bile olsa karşılaşmışızdır. Bu deyim genellikle varlıklı insanlar için kullanılmaktadır. Bu deyimin kökeni, insanların gümüşün iyileştirici özelliklerini bilip, yeni doğmuş çocuklarını korumak amacı ile ağzına kaşık koymalarından gelmektedir. Doğru duydunuz, çok eski insanlar çocuklarını korumak için yeni doğduklarında ağızlarına gümüş kaşık kolaylardı. Bunun nedeni ise size yukarıda maddeler halinde saydığımız faydalarından kaynaklanmaktadır.

Yan Resim 2Neden Çocuklar ve Yetişkinler Gümüş Çatal-Bıçak Kullanmalı ?

Size daha önceki yazımızda gümüş suyunun faydalarından bahsetmiştik. Bugün ise gümüşün tarihinden ve sağlıkla ilgili ne kadar çok kullanıldığın bahsettik. Faydaları saymakla bitmeyen gümüş günümüzde artık neredeyse her alanda. Gümüşün antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğunu ve bunun oldukça önemli faydalarından birisi olduğunu sizinle paylaşmıştık. Bu özelliğinden dolayı hayatımızda sıklıkla çatal, kaşık, bıçak, tabak ve birçok farklı eşyada önemli ölçüde kullanılmaktadır. Eski zamanlar da doktorlar bu durumun farkına varmışlar ve hastalarına eğer sağlıklı olmak istiyorlarsa gümüş tabak, çatal, bıçak, ve kaşık kullanarak yemek yemeleri konusunda onları yönlendiriyorlardı. Hatta öyle ki zamanın zehirlenmekten korkan devlet adamları da genellikle gümüşten yapılan bardak, tabak, çatal vb. eşyaları kullanmaktaydılar. Sizlerde çocuklarınız ve kendinizin sağlığını önemsiyorsanız ve bizler sizlere gümüş çatal-bıçak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir