Gümüş Parlatma Yöntemleri

Gumus Parlatma Ana Gorsel 1

GÜMÜŞ PARLATMA YÖNTEMELERİ

Eski çağlardan günümüze kadar gelen ve gündelik hayatımızda sık karşılaştığımız gümüş, ev aksesuarlarından, takılara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Teknoloji alanında da kullanıldığı bilinse de bizler onu en çok takılarda görmekteyiz. Günümüzde giydiğimiz kıyafetlerin birbiri ile uyumu kadar, onları tamamlamak için kullandığımız takılarda bir o kadar önemlidir. Tam da bu noktada gümüş takılar, estetik görünüm bakımından özellikle kadınlar tarafından sıklıkla seçilmektedir. Fakat “Her güzelin bir kusuru vardır” derler ya, gümüş içinde o ufak problem kararma durumunun ortaya çıkmasıdır. Hiç korkmanıza gerek yok bunu çözümlemek artık hiç zor değil. Hatta evde sizlerle bu yazımızda paylaşacağımız ufak tüyolar yardımı ile uygulayacağınız yöntemler ile gerek gümüş takılarınız gerek ise evde kullanmayı çok sevdiğiniz gümüş aksesuarlarınızı parlatabileceksiniz. Gümüş parlatma yöntemlerini anlatmaya geçmeden önce gümüş olan takılarımızın neden karardığını gelin sizler ile paylaşalım.

Neden Gümüş Takım Kararma Yapıyor?

Temelli olarak kullandığımız gümüş takılarımız belirli bir süre sonra matlaşmaya ve kararmaya başlamaktadır. Bizler bu durumdan hoşlanmaz ve mutsuz oluruz. Peki gümüş eşya veya beğenerek taktığımız takılar neden kararır? Basit olarak Uzun süreli olarak taktığımız gümüş takılarımız; kir, toz, kirlenme, ter veya kimyasal maddeler ile sık temas etmesi ve bununla beraber günlük bakımlarının düzenli yapılmamasının bir sonucunu olarak zaman ile matlaşır ve kararır.

Yan resim 1 KopyaGümüş Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

(H2) Evlerimizde veya günlük yaşantımız içerisinde muhakkak bir yerlerde kullandığımız bir gümüş eşyamız vardır. Biraz önce bahsettiğimiz gibi maalesef gümüş takı ve ev eşyaları zaman içerisinde oksitlenerek parlaklığını kaybeder ve bazı durumlarda bakımı yapılmaz ise kullanılmaz hale gelir. Öncelikle sizlere gümüşleriniz bu noktaya gelmeden günlük bakımlarınızı yapmanızı öneririz. Çünkü günlük bakımı yapılan gümüş takıların kararmaya başlama süresi diğerlerine kıyasla daha sonradır. Bununla birlikte kararan gümüşlerinizi parlatmak için tabiki de evde kendini başınıza yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bizler bugün bu konuda size hem kolay, hem hayat kurtaran hem de ev ekonominizi koruyacak yöntemleri sizler ile paylaşacağız. Gelin özellikle gümüş takılarınızı eski parlaklığına döndürmenize yardımcı olacak bu yöntemlere birlikte göz atalım

a) Diş Macunu Kullanımı ile Gümüş Parlatma

Diş macunu gümüş ile tepkimeye girmesinden dolayı, gümüş takılarını evde parlatmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gümüş ile tepkimeye giren diş macunu, gümüşte meydana gelen kararmayı yok etmektedir. Nasıl uygulanmalıdır? Size bu yöntemin gümüş takılarınıza veya çok sevdiğiniz bir gümüş eşyanıza zarar verme ihtimalini de hatırlattıktan sonra, eğer “diş macununu denemek istiyorum” diyenlerdenseniz aşağıda sizinle paylaştığımız adımları takip etmenizi öneririz;

-Kararan gümüş takı veya eşyalarınızın üzerine biraz diş macuncu sürün,

-Diş macunu sürme işlemi yaptığınız gümüşünüzü, ılık bir suyun içerisinde yarım saat kadar bir süre boyunca bekletin.  Yarım saat sonrasında gümüşünüz sudan çıkarın ve temiz su ile iyice durulayın.

-En sonunda ise gümüşünüzü yumuşak bir bez yardımı ile iyice kurulayın ve kuruduğundan gerçekten emin olun. Bu işlemler sonucunda göreceksiniz ki gümüşlerinizin eski rengine dönmüş olacaktır. Bu kadar basit…

b) Limon Suyu ve Tuz Kullanımı ile Gümüş Parlatma

Bir diğer basit yöntemimiz ise limon su ve tuz karışımının birlikte kullanılması ile parlatma işlemidir. Evde olan doğal malzemeler yardımı ile yapılan bu karşımı hazırlanması ve gümüşlere uygulanması gerçekten kolaydır. Gelin adım adım nasıl uygulanır bir göz gezdirelim.

-Evinizde bulunan herhangi bir kase veya kabın içerisine 1-2 yemek kaşığı kadar limon suyunu ve de bir miktar su ekleyin.

-Sonra limon suyunun üzerine 1 yemek kaşığı kadar tuz ekleyin ve bu ikisini iyice karıştırın.

-Ardından kararma olayına maruz kalan gümüşlerinizi bu kasenizin içine atın ve beklemeye başlayın. Bekleme sürenizin en az yarım saat olmasında fayda bulunmaktadır.

-Son olarak süreniz tamamlandıktan sonra gümüşlerinizi temiz su yardımı ile iyice durulayın ve kurutun.

c) Sirkeli Su ve Karbonat Kullanımı ile…

Günümüzde sirke asit içeriği nedeni ile özellikle ev işlerinde kullanım açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat bizler size diyoruz ki sirkeyi gümüş parlatmak amacıyla da kullanabilirsiniz.

-Bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı kadar sirke ve suyu beraber ekleyin.

-Sonrasında Sirkeli suyumuzun bulunduğu kaba 2 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin.

-Hazırladığınız karışımın içerisine kararan gümüş takı ya da eşyalarınızı ekleyin ve yarım saat kadar bir süre boyunca bekletin.

-Süre tamamlandıktan sonra temiz bir su ile iyice yıkayın ve kurutun. Fakat kararmaya uğrayan eşyanız takılarınız gibi küçük parça değil, büyük bir ev eşyası ise direkt sirke ile de bu eşyalarınızı kararma olayından kurtarabilirsiniz.

d) Deterjan Kullanımı ile…

Öncelikle bu yöntemi kullanmanız içinde kimyasal bulunduğundan dolayı gümüşlerinize zarar verme ihtimalinin var olduğunu söylememizde yarar var. Ama ben bu yöntemi tercih ediyorum diyorsanız, adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

-Öncelikle geniş bir kabın içerisini alüminyum folyo ile kaplayın.

-Sonra kabın içerisine sıcak su ve 1 kaşık kadar toz çamaşır deterjanı ekleyin ve iyice karıştırın.

-Gümüşlerinizi hazırladığınız karışımın içerisine koyun ve ortalama 1 dakika kadar bu karışımı bekletin. 1 dakika dememizin sebebi biraz öncede size aktardığımız gibi tamamen kimyasal olmasından kaynaklanmaktadır.

-Son olarak da gümüş takı ya da eşyalarınızı süre sonunda kabın içinden çıkarın ve temiz suda durulayın ve yumuşak bir bez yardımı ile silerek kurutun.

e) Saf Alkol Kullanımı ile…

Kararın gümüşlerinizi saf alkol kullanımı ile de parlatmak mümkündür. Bu yöntem, evdeki malzemeler ile kolaylıkla uygulanamayacağından çok sık tercih edilmemektedir.

-Kabağı olan bir kabın içerisine saf alkol ekleyin.

-Alkol bulunan kabın içerisine gümüşlerinizi koyunuz ve kapağı kapatınız. Kapağı kapatmamızın temel nedeni alkolün uçmasını önlemektir.

-Karışımı bir saat boyunca kapalı kabın içerisinde bekletin.

-Süre tamamlanınca zarar görmeyecek bir talaşın üzerinde kuruyana kadar bekleyin.

-En sonunda da yumuşak bir bez yardımıyla gümüş ile parlatın.

f) Karbonat Kullanımı ile…

Karbonat ile gümüş parlatma işlemini uygulamak için aşağıdaki basit adımları izleyebilirsiniz.

-Ilık su ile karbonatı bir kabın içerisinde macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

-Kararma olayı ile karşılan gümüşünüzü, kumaş bir bez yardımıyla bu karış ile beraber ovalayarak uygulayınız.

-Ardından uygulama yaptığınız gümüşünüzü bol su ile yıkayın ve yumuşak bir bez yardımıyla tamamen kurulayınız.

g) Sigara Külünün Kullanımı ile…

Bu yöntem, gümüş parlatma yöntemleri arasında en yaygın olarak kullanılan yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemi kullananların bir bölümü yöntemin başarılı olduğunu, bir bölümü ise hiçbir değişikliğin meydana gelmediğini söylemektedirler. Gümüşlerinize bu yöntemin zarar verme ihtimalini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

-Sigara külünü bir kabın içerisinde iyice ezin ve yavaşça bir pamuk yardımıyla külü gümüşlerinize sürtün.

-Bu ovalama işleminden sonra bol su ile yıkayın ve yumuşak bir bez ile iyice kurulayın.

h) Gümüş Kullanımı ile…

“ Ben evde bu yöntemleri uygulamak istemiyorum ” diyorsanız, o zaman size gümüş cilası almanızı ve uygulamanızı öneririz. Cilayı, gümüş eşyanızın üzerine bir pamuk yardımıyla uygulayın. Sonrasında gümüşlerinizin parladığını görebilirsiniz. Evet gördüğünüz gibi kararmanın önüne kendiniz, çeşitli yöntemleri kullanarak geçebilir ve çok sevdiğiniz özellikle gümüş takılarınızı gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Yeni gümüş takı modelleri, bileklikler, küpeler ve kolyelere göz atmak için 925Okka bağlantısına gidebilirsiniz.Yan resim 2 Kopya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir